23948sdkhjf

Slopa planer på medfinansiering

Regeringen vill öka arbetsgivarnas kostnader för sjukfrånvaro genom att återinföra den så kallade medfinansieringen. Detta trots att en liknande modell prövades under 2005-2007 men avskaffades eftersom den förfelade sitt syfte invänder Arbetsgivarverket.
Arbetsgivarverket menar vidare att under de två år modellen användes återgick inte sjukskrivna medarbetare i arbete.

Utan tvärtom, försvårade för personer med ohälsorisk att få arbete eftersom arbetsgivare blev än mer försiktiga vid rekrytering.

Friska medarbetare och en god arbetsmiljö är självklara förutsättningar för att arbetsgivare ska kunna bedriva långsiktigt hållbar verksamhet. Därför står förebyggande insatser och rehabilitering av sjukskrivna medarbetare högt på arbetsgivarnas agendor, framför Arbetsgivareverket vidare.

Men trots god arbetsmiljö och förebyggande arbete kan arbetsgivare inte alltid påverka sjukfrånvaron. Många sjukfall orsakas av faktorer utanför arbetsplatsen. Medarbetare skadas under fritidsaktiviteter, eller får problem i sin livssituation som påverkar hur de mår. Ibland blir sjukfrånvaron lång i väntan på medicinsk behandling.

Sjukfrånvarons kraftiga upp- och nedgångar är unika för Sverige och kan inte förklaras av motsvarande förändringar i hälsa eller arbetsmiljö enligt Arbetsgivarverket, som med stor oro ser på de nu ökande sjukskrivningarna.

"Från historiskt låga sjuktal om sex dagar 2010 har sjukskrivningarna återigen ökat kraftigt och uppgår nu till drygt tio dagar. Detta sker i ett läge då regeringen nyligen tagit bort den bortre tidsgränsen för sjukförsäkringen."

Nu föreslår regeringen en åtgärd som tidigare inte visat sig lösa problemet. Planerna på att återinföra medfinansiering för en sjukpenning utan bortre gräns får allvarliga konsekvenser för alla arbetsgivare. De ökade kostnaderna för medfinansiering kommer att uppgå till miljardbelopp.

"Sjukfrånvaron varierar dessutom geografiskt. Den tenderar att vara högre i orter med svag arbetsmarknad, hög arbetslöshet och utflyttning. De är faktorer som en enskild arbetsgivare inte kan styra över. Medfinansiering innebär att arbetsgivare på dessa orter får bära större kostnader än jämförbara arbetsgivare i tillväxtregioner."

Arbetsgivarverket spår också att ökat kostnadsansvar för sjukfrånvaro innebär att arbetsgivarna blir än mer försiktiga att rekrytera. Det försvårar möjligheterna att få arbete för personer med ohälsohistorik och risk för långvarig sjukfrånvaro. Det var just därför medfinansieringen avskaffades 2007, menar Arbetsgivareverket.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062