23948sdkhjf

Ny vindkraftpark till Åsele

Vindkraftparken Solberg blir Skellefteå Kraft och Fortums nästa gemensamma vindkraftprojekt.
Skellefteå Kraft avser att tillsammans med Fortum bygga vindkraftparken Solberg utanför Åsele, på gränsen mellan Västerbottens och Västernorrlands län. Bolagen kommer att äga 50 procent vardera av vindkraftparken som kommer att bestå av 22 vindkraftverk. Skellefteå Krafts andel av investeringen uppgår till 466 miljoner kronor. Investeringen förutsätter att Skellefteå kommunfullmäktige godkänner affären den 17 maj.

- För oss är vindkraft ett prioriterat tillväxtområde. Vi har därför under de senaste åren bedrivit ett aktivt arbete med hitta lämpliga förvärvsobjekt med fokus på storskalig landbaserad vindkraft. Den har lägst nyproduktionskostnad av energislagen i Sverige och vi har stor erfarenhet av den typen av projekt, säger Hans Kreisel, koncernchef för Skellefteå Kraft.

Solberg vindkraftpark ligger nordväst om Örnsköldsvik, cirka 30 km söder om Åsele på gränsen mellan Västernorrlands och Västerbottens län. Området kring Solberg kännetecknas av höga medelvindar och är lämpligt för storskalig vindkraftproduktion. De 22 vindkraftverken är av typen Vestas V126 med en effekt på 3,45 MW, en navhöjd på 117 meter och en rotordiameter på 125 meter. Den årlig nettoproduktion för vindkraftparken är beräknad till 253 GWh.

Bygget av vindkraftparken startar under 2016 med anläggnings- och elarbeten. Turbinmontaget planeras under 2017 och övertagande av vindkraftparken planeras till årsskiftet 2017/2018.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078