23948sdkhjf

Leif Östling ny bas för Svenskt Näringsliv

Vid Svenskt Näringslivs stämma på torsdagen den 19 maj  valdes Leif Östling till ny styrelseordförande efter Jens Spendrup.
– Jag är hedrad av att ha fått detta stora förtroende. Sverige står inför en rad stora utmaningar. Svenskt Näringsliv spelar en viktig roll i arbetet med att klara dem, sade Leif Östling efter stämman.

– Vårt välstånd bygger på att svenska företag är internationellt konkurrenskraftiga. Nu möter företagen en allt tuffare konkurrens. Det ökar behovet på ett bra företagsklimat. Samtidigt råder en stor och skadlig osäkerhet om vår framtida energiförsörjning. En annan viktig utmaning är att få integrationen och det svenska utbildningssystemet att fungera betydligt bättre än idag.

Vid stämman valdes till nya styrelseledamöter även Leif Johansson, Göteborg, Michael Prising, Feskarn i Uppsala, Uppsala, och Johan Sjöberg, Svenssons i Lammhult AB, Lammhult.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079