Stjernbergs fick många partners
Stjernberg Automation visade bredden i sitt erbjudande. Det vill säga ett totalåtagande för automationslösningar, både med och utan laserprocesser.
– Vår medverkan på Elmia Automation har gått väldigt bra i år. Vi nådde upp till tre gånger så många leads som förra mässan. Vi vill visa att vi är en partner för alla, nischat mot laserprocesser men med en stor bredd inom automation, säger Magnus Stjernberg.
Saknar en mässa
Integratören med kompletta produktionslösningar som affärsidé hade i automationshallen hittat många partners.
- Vi har under mässan startat många affärer med våra kundanpassade installationer, säger Magnus Stjernberg på Stjernberg Automation. Vi har också inlett nya samarbeten och förmedlat kontakter, som vi är övertygade har en stor potential att leda till goda resultat för oss.
– Vi befinner oss med denna mässa mitt i produktionsbältet. Dock är besöken från norr inte så många upplever jag men pratet om mässorna innan starten har varit väldigt positiv. Det enda jag saknar är polymermässan, säger Magnus Stjernberg.