23948sdkhjf

Nyhetsspäckat hos Prima Power

Prima Power visar ett stort utbud högteknologisk plåtbearbetning på Euroblech.
PSBB linje är ett kompakt, flexibelt tillverkningssystem för stansning, klippning och bockning som tillverkar färdigbockade komponenter från formatplåtar i standardformat. SGE är stans- vinkelsax och den servoelektriska bockautomaten är EBe

Prima Powers nya moderna kombimaskin, Combi Genius är utrustad med hög verktygskapacitet samt snabba ställtider och anpassad för materialtjocklek upp till 8 mm, något som utlovas minska tillverkningskostnaden per komponent. Combi Genius blir därmed produktiv och konkurrenskraftig.

BCe Smart är en bockautomat med samma tekniska egenskaper som den helautomatiska EBe maskinen men med manuell in och utmatning av ämne och detalj, mer lämplig för korta serier ända ner till enstyckstillverkning. Systemet gör att du plundrar, laddar och startar nästa bockmoment vid samma tillfälle och cykeltiderna kortas ner med cirka 40 sekunder.

Laser Genius har innovationer som laserarm i karbonfiber och stativ av syntetisk granit. Effektiviteten ökas ytterligare med dynamiska linjärmotorer som utlovas ge ökad produktivitet på upp till 15 procent jämfört med traditionella system.

Prima Power utlovar att Laser Next är världens snabbaste 3D-maskin. Cykeltidsreduktioner är så mycket som 25 procent mindre jämfört med liknande maskiner på marknaden. Maskinen tar liten plats både som stand-alone maskin och då den ansluts till en produktionslinje. Upp till tre maskiner kan seriekopplas och dåp upptar den 40 procent mindre golvyta jämfört med tidigare modeller. Sammantaget ger det en produktivitetsökning med plus 80 procent per kvadratmeter.

Prima Platino fiber har reducerad cykeltid och högre processäkerhet för ökad produktivitet. Låga energiförbrukning samt minimalt behov av underhåll och slitdetaljer ska ge en maskin som är användarvänlig då den är mycket enkel att handha.

Omera på EuroBLECH

Omera kommer att visa sin nya teknik för servopressar.

Dimeco på Euroblech

Lina Cut är en automatisk coillinje med laser där maskinen bearbetar plåten från coil till färdigstaplad detalj med hög precision och produktivitet och med minimalt materialspill. Linjen finns för coilbredder upp till 2000 mm och plåttjocklekar upp till 4 mm. Maskinen är utrustad med fiberlaserteknik från Rofin alternativt IPG som sköter skärprocessen både driftsäkert och ekonomiskt. Färdiga detaljer hanteras sedan med en fleraxlig robot alternativt enklare staplingsutrustning som staplar detaljerna på staplingsbord efter skärprocessen.

SafanDarley på Euroblech

SafanDarley utvecklar och konstruerar maskiner för bockning av både tjock och tunn plåt. På EuroBlech visas flera nya kantpressar. Premiär för E-Brake 200-4100 med automatiskt verktygsbyte och E-Bend L Blue, E-Brake Ultra 130-3100 samt 50-2050 med nytt 3D bakre anslag och ny styrning EC40 Smart. Ultra är SafanDarley’s nya High-End maskin tillsammans med ett nytt innovativt programmeringssätt genom EC 40. De kommer även att visa H-Brake Hybrid 110-3100 samt 170-4200.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.051