23948sdkhjf

Alimak säljer amerikansk uthyrning

Alimak Group avyttrar sin amerikanska uthyrningsverksamhet till Bigge Crane and Rigging Co.
Alimak Group har träffat ett avtal att avyttra sin uthyrningsverksamhet i USA, med bas i Atlanta, till Bigge Crane and Rigging Co.

Alimak Group driver en mindre uthyrningsverksamhet i USA, som bedrivits även före samgåendet mellan Alimak och Hek 1999. Den amerikanska uthyrningsverksamheten har verkat som en separat del inom Alimaks amerikanska verksamhet. Avyttringen möjliggör ett större fokus på försäljning av Alimaks breda portfölj av produkter och eftermarknadstjänster i USA och Kanada.

– Avyttringen är ett logiskt steg i linje med Alimaks tillväxtstrategi och gör att vi fullt ut kan fokusera på att vidareutveckla och expandera vårt breda erbjudande av produkter och eftermarknadstjänster i Nordamerika.

– Bigge är en av USA:s främsta globala krantillverkare och har sedan länge varit en värdefull kund till Alimak. Bigge har en gedigen erfarenhet av att arbeta med Alimaks produkter och jag känner mig säker på att våra nuvarande uthyrningskunder kommer att se många fördelar med sin nya ägare som täcker en stor del av den amerikanska marknaden, kommenterar Tormod Gunleiksrud, VD och koncernchef på Alimak Group.

– Bigge är glada att få addera Alimaks amerikanska uthyrningsverksamhet till vår verksamhet. Bigge har ett stort nätverk av depåer och expertis inom uthyrning av bygghissar och annan relaterad utrustning och förvärvet är väl i linje med vår övriga kärnverksamhet. Bigge har en lång affärsrelation till Alimak och deras produkter är centrala i vår existerande flotta av bygghissar och annan utrustning, säger Weston Settlemier, VD på Bigge Crane and Rigging Co.

Alimaks amerikanska uthyrningsverksamheten hade under 2015 intäkter som motsvarade cirka 1 procent av Alimak Groups totala intäkter. För affärsområdet Rental var motsvarande siffra 9 procent. Köpeskillingen uppgår till dryga 20 miljoner svenska kronor.

Alimak Groups uthyrningsverksamhet erbjuder uthyrning av bygghissar och plattformar till kunder i fyra nyckelmarknader: Frankrike, Benelux, Tyskland och Australien samt erbjuder försäljning av begagnad Alimak-utrustning.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062