23948sdkhjf

Tillverkaren varslar till följd av Trumps tullar

Båttillverkaren Hallberg-Rassy känner av det oroliga världsläget och drar i handbromsen. Nu varslar de var tredje anställd.

Hallberg-Rassy har 150 anställda i Ellös och totalt 194 personer inom hela koncernen. Nu meddelar bolaget till ST-tidningen att de behöver gå ner till 62 procent i kapacitet och kommer varslar var tredje anställd.

– Det här är ett resultat av hur det ser ut på marknaden i dagsläget. All osäkerhet gör att det är svårare att få in beställningar på båtar, säger Magnus Rassy, vd för Hallberg-Rassy, till tidningen.

Varslet ska bland annat bero på dollarns nedgång, inflationen och USA:s tullar.

– President Trumps tullar slår också hårt mot oss, eftersom USA är vår största individuella marknad. Hans tullar förlamar marknaden, och inte bara för oss utan för alla som exporterar till USA och det ger konsekvenser för hela världen. För en Hallberg-Rassy-köpare från USA kommer priset stiga med 34 procent om båten ska levereras dit. Många kommer välja att lägga sin båt på andra platser som Västindien och Europa istället.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078